Ja tīrāmais laukums ir lielāks par +- 50m2 vai celiņi garāki par 40m, tad regulāra sniega tīrīšana ar lāpstu un birsti var kļūt par nepatīkamu procesu un ir vērts apsvērt sniega pūtēja iegādi.
8 faktori, kas ietekmē izvēli un būtu jāņem vērā:
1. Cik liels ir tīrāmais laukums un cik skarbi būs apstākļi lietojot tehniku?
Jāizvērtē vai sniega tīrīšanā pavadītais laiks un pūles nebūtu pārāk lielas priekš, piemēram, darba dienas vakara. Kā arī, lai tehnika būtu tam piemērota un netiktu pārslogota – tas var radīt papildus izmaksas un lieku laika tēriņu. Lielāks tīrīšanas platums un jaudīgāks dzinējs nodrošinās ātrāku darba izpildi un mazākas pūles dziļā sniegā.
2. Finanses– cik esat plānojis un cik varat atļauties tērēt pūtēja iegādei?
Sniega pūtēju aktīvā sezona Latvijas ziemā vidēji ir 2-3 mēneši un arī tad sniega daudzums ir neregulārs. Tas vienmēr ir par 3/4 mazāk kā, piemēram, Norvēģijā vai Alpos. Tas nozīmē, ka investētā nauda ir ilgam laikam un tehnikai vajadzētu kalpot ilgi. Labs, vidēji liels sniega pūtējs privātām vajadzībām labi kalpos varbūt pat 10 gadus.
Neliels sniega pūtējs maksā ap 500 eiro, universāls un pietiekošs visām dzīves vajadzībām ap 1300 eiro, bet profesionāls sniega pūtējs ir iegādājams sākot no 2000 eiro.
3. Vai ar sniega pūtēju plāno darboties arī dāma?
Šajā gadījumā agregāts varētu būt ar šaurāku darba platumu, līdz ar to vieglāks un ērtāk manevrējams. Kā arī ar ērtu un ergonomisku papildus aprīkojumu, piemēram, rokturu apsilde un „stūres pastiprinātājs”, kas ir sniega pūtēja riteņu bloķēšanas sistēma, kas ļauj to bez piepūles pagriezt vēlamajā virzienā.
4. Cik svarīga Jums ir ergonomika un ērtības– gaismas, elektro starts, rokturu apsilde uc?
Līdzīgi kā auto arī šai tehnikai ir aprīkojums Jūsu ērtībām. Būtiska nozīme ir tam kā ir izvietotas darbības sviras un kādas funkcijas ar tām iespējams veikt - augstuma regulēšana, virziena regulēšana, gaitas ieslēgšana utt.
Apgaismojums– darbs ar sniega pūtēju parasti norit tumsā, pirms vai pēc darba. Tāpēc lieka gaismiņa noder vienmēr.
Apsildāmi rokturi – jauki, ja nesalst rokas arī pēc stundu garas sniega tīrīšanas. Šī ekstra, protams, ir arī izslēdzama.
Elektriskais starteris – īpaši aukstā laikā, ja sniega pūtējs pa nakti ir atstāts ārā, eļļa dzinējā var nedaudz sabiezēt, šādā gadījumā tas tiek pieslēgts pie elektrotīkla un darbināts ar strāvas palīdzību, vienkārši piespiežot pogu.
„Stūres pastiprinātājs” „riteņu bloķētājs” jeb „pagriešanās svira” – sniega pūtēja riteņu bloķēšanas sistēma, kas ļauj to bez piepūles pagriezt vēlamajā virzienā, nospiežot sviru zem roktura.
Rokturu augstuma regulācija – ja nu Jūs esiet garāks vai īsāks kā rūpnīcā iedomātais vidējais cilvēks, vai ja strādāt grib sieva vai bērni, tad maināmam roktura augstumam ir liela priekšrocība.
5. Attiecīgā zīmola servisa pieejamība. Ja rūpēsieties par savu tehniku, tad tā ilgāk kalpos!
Ja Jūsu tehnikai nepieciešams kāds aksesuārs, detaļa, apkope vai remonts ir ērti, ja attiecīgā zīmola ražotāja serviss ir netālu. Šajā gadījumā ērtāk būs populāru un zināmu ražojumu īpašniekiem. Svarīgi, lai konkrētajam zīmolam vispār ir pieejams serviss, garantijas un pēcgarantijas apkalpošana. Latvijā populārākie šādas tehnikas ražotāji ir Husqvarna, Stiga, McCulloch, Honda, Alko, pasaulē pie šiem zīmoliem būtu vēl lielāks uzskaitījums, piemēram, Toro un Jonsered uc.
6. Agregāta dizains – kā tas izskatīsies blakus citai Jūsu tehnikai, automobīlim, dārza traktoram, velosipēdiem, grillam uc.
„Re cik smuks”, tā mūsdienās saka gandrīz par visu, pat par gumijas zābakiem. Arī šeit dizains tiek atjaunināts – krāsojums, agresīvāks izskats, dažādu formu lukturi uc. lietas, lai Jūsu sniega pūtējs pēc iespējas ilgāk būtu pievilcīga izskata un iederētos kopējā tehnikas gammā Jūsu garāžā.
7. Vai gadījumā neplānojat agregātu bieži transportēt?
Te jāņem vērā faktu, ka vidējs sniega pūtējs sver ap 100 kg. Vienam to regulāri ievietot auto ir pagrūti, vajadzīgas rampas. Labāk aprīkotiem modeļiem būs ērtāka rokturu nolocīšana, lai tas kļūtu kompaktāks.
8. Cik daudz vietas Jūs varat atvēlēt šī agregāta uzglabāšanai?
Jebkurš normāls sniega pūtējs aizņems aptuveni 1 m2 un līdz pat 1.5m augstumā. Jāņem vērā, ka apmēram 8 gada mēnešus šī tehnikas vienība netiks lietota. Ja vietas ir maz, jāizvērtē, cik ērti tas saliekams un cik laiku tas aizņem.